15 stycznia 2019 r. - podróż uczniów kl. IV i Vab do wnętrza Ziemi

     15 stycznia 2019 roku 40 uczniów z klas: IV, Va i Vb  uczestniczyło  w wycieczce do największej czynnej kopalni soli kamiennej w kraju, która znajduje się w Kłodawie i jest producentem naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Najstarsza część kopalni w 2007 r. została wpisana do rejestru zabytków.

     Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, której program obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą z prędkością 6 m/s na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Uczniowie obejrzeli również  komorę solną ze sceną, na której pobito rekord Guinnessa w organizacji koncertu zagranego najniżej pod ziemią. Zwiedzili Grotę Drakuli, widzieli ładunki wybuchowe i wózki pełne soli oraz maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym. Uczniom  podobał się też solny korytarz, zwany strefą wolnego lizania, gdzie mogli polizać ściany i przekonać się czy naprawdę są słone. Na koniec każdy mógł zabrać na pamiątkę bryłkę odłamków solnych i otrzymał woreczek soli kuchennej wydobywanej w Kłodawie.

     Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą, która dostarczyła  wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Agata Klimkiewicz