Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

Początki istnienia szkoły w Mochowie sięgają roku 1913. Do roku 1918 była to 5-klasowa szkoła mieszcząca się w pomieszczeniach wynajętych od miejscowych gospodarzy.
     W latach 1918 - 1925 mieściła się w czworakach pofolwarcznych, które zostały zaadoptowane dla potrzeb szkoły. W 1925 roku przy czworakach wzniesiono budynek piętrowy o trzech izbach lekcyjnych i mieszkaniach dla dwóch nauczycieli. Była to już szkoła 6-oddziałowa, której absolwenci mogli kontynuować dalszą naukę w klasie VII w Lisewie lub Bożewie, albo uczęszczać ponownie do klasy VI i wówczas otrzymywali świadectwo ukończenia klasy VII.
     Po II Wojnie Światowej to jest od 1945 roku Publiczna Szkoła Powszechna w Mochowie była już placówką 7-klasową, mieszczącą się w tych samych pomieszczeniach, co przed wojną. W latach 1962 – 1966 przeprowadzono rozbudowę szkoły. Duży wkład finansowy poniosło miejscowe społeczeństwo. W ramach tej rozbudowy powstały 4 izby lekcyjne, sala gimnastyczna oraz świetlica. Dyrektorem szkoły był pan Edward Chyliński - gospodarz i inicjator wielu zmian.
     Rok 1966 obfitował w ważne wydarzenia dla szkolnictwa w Mochowie, gdyż szkoła została przemianowana na szkołę 8-klasową. Do szkoły podstawowej w Mochowie uczęszczało w tym czasie ok. 250 uczniów.
     Z dniem 01 września 1973 roku uchwałą Gminnej Rady Narodowej w Mochowie szkoła została przemianowana na Zbiorczą Szkołę Gminną. W tym czasie szkoły funkcjonowały w miejscowościach: Bożewo, Gozdy, Ligowo, Choczeń, Zglenice, Malanowo Stare. Dyrektorem był p. Zdzisław Przybyłowski, zastępcą p. Wiktoria Brudnicka i p. Alina Skonieczna. Liczna grupa uczniów należała do zuchów i harcerzy. Na terenie Gminy Mochowo prężnie działało harcerstwo - funkcjonował hufiec. W wakacje organizowane były kolonie i obozy harcerskie.
     W związku z likwidacją szkół w Malanowie, Zglenicach i Choczniu wzrosła liczba uczniów w Mochowie. Szkoła posiadała zbyt małą liczbę sal lekcyjnych, a poza tym wymagała kapitalnego remontu.
     W 1994 roku powołano komitet rozbudowy szkoły w składzie: p. Jerzy Szylka i p. Marek Wycka z inicjatywy którego organ prowadzący - Gmina Mochowo rozpoczęła budowę nowego budynku szkolnego. Budowa trwała cztery lata.
     23 września 1998 roku został uroczyście oddany do użytkowania nowy budynek obecnej szkoły podstawowej. Składa się on z trzech kondygnacji:
  • piwnica: szatnia, świetlica, "mini-stołówka", magazyn, kotłownia,
  • parter: punkt przedszkolny, oddziały przedszkolne, trzy klasy nauczania zintegrowanego, łazienki,
  • piętro: klaso-pracownia informatyczno-przyrodnicza, historyczno-polonistyczna, j. angielskiego, informatyczno-matematyczna, 1 klaso-pracownia nauczania zintegrowanego, biblioteka, pokój nauczycielski, pokój dyrektora, sekretariat i łazienki.
     Po wprowadzeniu reformy od 1 września 1999 roku nasza szkoła jest sześcioletnią szkołą podstawową wraz z oddziałami przedszkolnymi. Liczba uczniów do roku 2005 oscylowała w granicach 230 natomiast obecnie jest ich ok. 160.
     Na wniosek organów statutowych szkoły Rada Gminy Mochowo oraz Biskup Płocki Stanisław Wielgus wyrazili zgodę i nadali szkole imię Jana Pawła II. 18 października 2003 roku w 25 rocznicę pontyfikatu naszego patrona Ojca Świętego Jana Pawła II odbyła się długo oczekiwana i upragniona uroczystość nadania imienia. Dzień ten był dużym przeżyciem dla całej społeczności szkolnej, a także osób w niej uczestniczących
     Od 1 września 2009 roku w szkole funkcjonuje punkt przedszkolny dla dzieci 3-5 letnich.
     Po reorganizacji i strukturalnych zmianach dyrektorami Szkoły Podstawowej w Mochowie byli kolejno: p. Ewa Starczewska, p. Alina Skonieczna, p. Piotr Podlaski, p. Jolanta Kisielewska, p. Marzena Kowalska. Obecnie funkcję tę sprawuje p. Edyta Gabrychowicz.
Sierpień
1Pokaż wydarzenia w dniu 2 sierpnia345