Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / biblioteka szkolna / lektury

lektury

 
LEKTURY SZKOLNE:

 

Klasa I

 

Hans Christian Andersen -  „Baśnie” (do wyboru)

Jan Brzechwa -  Wiersze ze zbioru „Brzechwa dzieciom”

Julian Tuwim „Wiersze dla dzieci”

Danuta Wawiłow „Najpiękniejsze wiersze”

Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”

Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek  czterech prawych i sześciu lewych”

Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”

Agnieszka Frączek „Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą”

Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony” 

Barbara Tylicka „ O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach”

Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”

 

 

Klasa II

 

Hans Christian Andersen „Baśnie” ( do wyboru)

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”

Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma”

Jean Jacques, Rene Gościnny, Sempē „Mikołajek”  

Mira Jaworczakowa - „Oto jest Kasia”  

Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”  

Joanna Papuzińska „Asiunia”

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

Janina Porazińska -  „O dwunastu miesiącach”

Maria Krüger - „Karolcia”

Hugh Lofting -  „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Łukasz Wierzbicki - „Afryka Kazika”

 

 Klasa III 

 

Hans Christian Andersen - „Baśnie” ( do wyboru)

Czesław Centkiewicz - „Zaczarowana zagroda”

Jan Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”

Grzegorz Kasdepke - „Detektyw Pozytywka”

Gosta Knutsson - „Przygody Filonka Bezogonka”  

Alan Alexander Milne -  „Kubuś Puchatek”

Charles Perrault - „Bajki”

Janin Porazińska - „Szewczyk Dratewka”

Julian Tuwim  - „Wiersze” 

Łukasz Wierzbicki -  „Dziadek i niedźwiadek”

Marcin Pałasz  - „Sposób na Elfa”  

Leszek Kołakowski - „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”

 

Klasa IV

Lektury obowiązkowe:
Jan Brzechwa -  „Akademia pana Kleksa”

Janusz Christa - „Kajko i Kokosz. Szkoła latania
René Goscinny – „Mikołajek”
Adam Mickiewicz – „Powrót taty”, „Pani Twardowska,  „Pan Tadeusz”(fragm.)
Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”
Józef Wybicki – „Mazurek Dąbrowskiego”
Wybrane podania i legendy polskie
Wybrane baśnie polskie i europejskie
Wybrane wiersze: Wł. Bełzy, J. Brzechwy, J. Tuwima, K. I.Gałczyńskiego, J. Kulmowej,

 

Lektury uzupełniające:
Adam Bahdaj -  „Kapelusz za 100 tysięcy”
F.H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
Janusz Korczak – „Król Maciuś Pierwszy”
Maria Kownacka - „Dzieci z Leszczynowej Górki”
Selma Lagerlöf – „Cudowna podróż”
Sat-Okh – „Biały mustang”

Klasa V

Lektury obowiązkowe:

C. S. Lewis - „Lew, czarownica i stara szafa”
Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”(fragm.)
Ferenc Molnar – „ Chłopcy z Placu Broni”
Bolesław Prus – „Katarynka”
Juliusz Słowacki - „W pamiętniku Zofii Bobrówny”
Seweryna Szmaglewska – „Czarne Stopy”
Wybrane mity greckie

Biblia (fragm.),wybrane przypowieści ewangeliczne
Wybrane wiersze: J. Twardowskiego, L. Staffa, Cz.Miłosza, T.Różewicza.

 

Lektury uzupełniającea:
Lewis Carroll- „Alicja w Krainie Czarów”
Andrzej Maleszka – „Magiczne drzewo”
Karol May – „Winnetou”
Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść
Edmund Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”
Bolesław Prus – „Kamizelka”
Henryk Sienkiewicz – „Janko Muzykant”
Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”

Klasa VI

Lektury obowiązkowe:
Antoni Czechow –„Kameleon”, „Śmierć urzędnika”
Rafał Kosik - „Felix,Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”
Ignacy Krasicki - wybrane bajki
Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”(fragm.)
J.R.R.Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Henryk Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
Wybrane wiersze: J. Słowackiego, A. Mickiewicza, Z. Herberta.

 

Lektury uzupełniające:
Aleksander Dumas – „Trzej muszkieterowie”
J.R. Kipling – „Księga dżungli”
Marcin Kozioł – „Skrzynia Władcy Piorunów”
Stanisław Lem -  „Cyberiada”(fragm.)
Kornel Makuszyński – wybrana powieść
Lucy Maud Montgomery – „ Ania z Zielonego Wzgórza”
Alfred Szklarski - wybrana powieść
Katarzyna Zychla - „Dziewczynka tańcząca z wiatrem”

 

Klasa VII

Lektury obowiązkowe:
Charles Dickens- „Opowieść wigilijna”
Aleksander Fredro – „Zemsta”
Jan Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów
Ignacy Krasicki – „Żona modna”
Adam Mickiewicz – II część „Dziadów”, „Pan Tadeusz”
Henryk Sienkiewicz – „Quo vadis”, „Latarnik”
Stefan Żeromski – „Siłaczka”
Wybrane wiersze: C.Norwida, B.Leśmiana, J.Lechonia

Lektury uzupełniające:
Agatha Christie -  wybrana powieść kryminalna
Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”
Helena Keller – „Widzieć przez trzy dni”
N. H. Kleinbaum- „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”
Beata Obertyńska – „Z domu niewoli” (fragm.)
Henryk Sienkiewicz – „Krzyżacy”
Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze” (fragm.)

 

Klasa VIII

Lektury obowiązkowe:
Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
Juliusz Słowacki, Balladyna
Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę
Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
Wybrane wiersze: K. K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej, J.M.Rymkiewicza, St. Barańczaka.

Lektury uzupełniające:
Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach
Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
Suzanne Collins, Igrzyska śmierci
Arkady Fiedler, Dywizjon 303
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty)
Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty)
Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym
E. Schmitt, Oskar i pani Róża
Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

Grudzień
pnwtsrczptsond
1Pokaż wydarzenia w dniu 2 grudnia
Pokaż wydarzenia w dniu 3 grudnia456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
w Mochowie
e-mail: spjp2mochowo@wp.pl