"Dlaczego warto czytać książki" - klasa Vb

Celem projektu „Dlaczego warto czytać książki?” była popularyzacja czytelnictwa, zachęcanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, rozbudzenie zainteresowania różnymi rodzajami książek oraz  tworzenie mody na czytanie wśród rodzin uczniów klasy Vb.

W trakcie realizacji projektu uczniowie pozwali książki do sądu, który rozstrzygał, czy we współczesnym świecie są one potrzebne. Zostało wniesione oskarżenie, że w dobie komputeryzacji i nieustannego rozwoju techniki książka jest rzeczą zbędną, gdyż wiedza w niej zawarta zmieści się na filmach, nagraniach wideo lub płytach. Obrona dowiodła, że książki tworzą piękno tego świata, rozbudzają wyobraźnię. Czytając je zatapiamy się w cudowny świat fantazji - w nasz niepowtarzalny świat, a nie świat reżysera. Książki wzbogacają również słownictwo i nie wzbudzają agresji, bawią, uczą, wychowują oraz są nieocenionymi towarzyszami w samotnych chwilach. Obrona stworzyła listę książek, które warto przeczytać, a do obecnych na rozprawie rodziców wystosowała list otwarty mówiący o zaletach głośnego czytania.

Po przesłuchaniu wszystkich świadków Sąd ogłosił że:

• książki są bardzo ważnymi elementami  życia wszystkich ludzi,
  • mogą współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając,
  • z czytania różnorodnych książek nie może zrezygnować żaden człowiek.

Agata Klimkiewicz