Profilaktyka zwalczania wszawicy

Informacja do wszystkich rodziców/prawnych opiekunów
dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie
dotycząca profilaktyki zwalczania wszawicy
 
     W związku z pojawiającymi się sygnałami dotyczącymi przypadków wszawicy wśród uczniów, biorąc pod uwagę dobro Państwa dzieci, zwracamy się z prośbą o podjęcie stosownych działań w domu, mających na celu zapobieganie temu zjawisku. Szkoła ze swojej strony podejmuje działania (min. przeglądy czystości dokonywane przez pielęgniarkę szkolną) mające na celu ustalenie, czy są uczniowie, których dotknął omawiany problem.
     W celu zapewnienia warunków organizacyjnych do bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów w szkole prosimy o systematyczne, minimum cotygodniowe sprawdzanie dzieciom czystości głów. Jest to najlepsza możliwość skutecznego leczenia wszawicy oraz działań profilaktycznych, które w efekcie mogą zapobiec jej rozprzestrzenianiu. Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się każdemu dziecku, tak samo, jak zdarza się zapomnieć zeszytu do szkoły, czy też odrobić pracę domową.
 
Jak wykryć wszy? Jak postępować?
  1. Sprawdzając włosy zwrócić szczególną uwagę na okolice uszu oraz karku głowy.
  2. W przypadku długich włosów najłatwiej jest je wykryć podczas czesania włosów specjalnym grzebieniem nad białą kartką. Czesać powinna się cała rodzina. Czym szybciej wykryje się wszy, tym szybciej się ich pozbędziemy.
  3. Jeśli niektóre „kropki” na kartce „poruszają się” to z dużym prawdopodobieństwem są to wszy.
  4. Włosy należy czesać bardzo dokładnie, wszy i ich jajeczka są bardzo małe i trudne do usunięcia.
  5. Należy także zastosować mycie włosów szamponem przeciwko wszom. Leki dostępne są w aptekach, można je kupić bez recepty, należy stosować się ściśle do zaleceń zawartych w ulotce.
  6. Po „uwolnieniu się” od wszy, należy jeszcze czesać się specjalnym grzebieniem przez 10-14 dni. Da to pewność, że zastosowana metoda leczenia była skuteczna.
 Podstawowe wskazania profilaktyczne dla rodziców:
  • przeglądanie bardzo dokładne włosów i skóry głowy dziecka,
  • związywanie długich włosów lub ich skracanie dla ułatwienia pielęgnacji,
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów (dzieci bardzo często pożyczają szczotki i grzebienie do czesania kolegom/koleżankom!!!),
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
  • mycie skóry głowy i włosów nie rzadziej niż raz w tygodniu.
 
RODZICU,  BĄDŹ CZUJNY!
 
Dzięki współpracy i komunikacji na linii szkoła-dom-szkoła można uniknąć lub zapobiec rozprzestrzenianiu się zjawisku wszawicy.
 
Z poważaniem
dyrektor szkoły