05 grudnia 2016r. - V Powiatowy Dzień Wolontariatu

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II

W dniu 5 grudnia 2016r. najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie wraz z rodzicami wzięli udział w  uroczystości powiatowej podsumowującej działalność wolontariatu  za miniony rok. Impreza odbyła się  w Centrum Kultury i Sztuki po raz piąty. Dzieci uświetniły uroczystość swoim występem, urzekły widzów strojami, tańcem oraz zdolnościami aktorskimi. Tego dnia uczennica klasy III - Weronika otrzymała pompę insulinową. Od tej chwili jej życie z chorobą będzie łatwiejsze.

Za wspaniałą, pełną wrażliwości i zozumienia postawę oraz chęć niesienia pomocy potrzebującym nasze maluchy zdobyły zaszczytny tytuł "Lidera Małego Wolontariatu".

Każdy "Mały Wolontariusz" otrzymał od Wójta Gminy Mochowo "koszulkę wolontariusza" oraz pamiątkowy dyplom.

W minionym roku szkolnym dzieci uczestniczyły w charytatywnej zbiórce żywności w dniach 4-5 grudnia 2015r., a także podczas "Wielkanocnej zbiórki żywności" w dniach 11, 12, 13 marca 2016r.  Za przykładem dzieci do akcji włączyli się też rodzice, którzy nie tylko zapewnili dzieciom opiekę podczas zbiórki żywności, ale zachęcani przez własne pociechy - zapełniali koszyki. Cała lokalna społeczność nie umiała odmówić małym wolontariuszom i w koszykach piętrzyły się artykuły spożywcze.

Mali wolontariusze przyłączyli się do dużej akcji charytatywnej prowadzonej w dniach 17-24 listopada 2015r., która swym zasięgiem objęła cały Powiat Sierpecki. Była to zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla oddziału pediatrycznego SPZZOZ w Sierpcu. Akcja odbyła się pod hasłem „Mały wolontariat z pomocą dla swoich chorych przyjaciół”. Uczniowie rozpowszechnili akcję w szkole oraz w środowisku lokalnym. Zachęcali społeczność do wrzucania pieniędzy do puszki. W instytucjach, urzędach i zakładach pracy nie wstydzili się prosić, bo przyświecał im szczytny cel - pomóc dzieciom na oddziale dziecięcym sierpeckiego szpitala. Zebrano kwotę 649,13zł.

Dzieci przy wsparciu rodziców kontynuują działania charytatywne. Nie zawiodły w dniach 25,26,27 listopada 2016r., kiedy to podjęły się kolejnej zbiórki żywności.

W działania charytatywne w naszej szkole zaangażowanych jest wielu uczniów oraz nauczycieli.

Małgorzta Maciejewska